Blog - Dietetyk Radosław Bernat

Histamina, a dieta

Nietolerancja histaminy, a dieta.

Szczegóły na grafikach, a poniżej kilka akapitów o samej Histaminie.

Histamina jest jednym z najważniejszych mediatorów układu immunologicznego oraz centralnego układu nerwowego. Jest związana z szerokim spektrum funkcji w organizmie, w tym z reakcjami alergii, regulacją procesu zapalnego oraz funkcją neurologiczną.
Histamina jest organicznym związkiem chemicznym, produkowanym w organizmie przez mastocyty, bazofile i inne komórki układu immunologicznego. Wydzielana jest w odpowiedzi na różnorodne bodźce, takie jak obecność alergenów, infekcje, urazy czy stres. Po uwolnieniu histaminy z komórek, przyłącza się do receptorów histaminowych, które są obecne na wielu tkankach i komórkach w organizmie.
Najważniejsze typy receptorów histaminowych to H1, H2, H3 i H4. Receptor H1 znajduje się na tkankach obwodowych, takich jak skóra, mięśnie gładkie i naczynia krwionośne. Aktywacja receptorów H1 może prowadzić do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych, skurczu mięśni gładkich oraz wywoływać objawy alergiczne, takie jak pokrzywka, swędzenie, katar czy duszność.
Receptor H2 jest obecny głównie w komórkach żołądka. Jego aktywacja wpływa na produkcję kwasu żołądkowego i regulację wydzielania soku żołądkowego. Stosowanie antagonistów receptorów H2 może być skuteczną metodą leczenia choroby wrzodowej żołądka.
Receptor H3 występuje w centralnym układzie nerwowym oraz na komórkach układu immunologicznego. Jego aktywacja wpływa na uwalnianie innych neurotransmiterów, takich jak noradrenalina czy serotonina, oraz reguluje procesy zapalne w organizmie.
Receptor H4 jest najnowszym z odkrytych receptorów histaminowych. Aktywacja receptorów H4 wpływa na reakcje zapalne i uczestniczy w regulacji odpowiedzi immunologicznej organizmu.
Histamina odgrywa również ważną rolę w funkcji neurologicznej. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów poznawczych, pamięci, snu, stresu oraz regulacji równowagi hormonalnej. Zaburzenia w metabolizmie histaminy mogą prowadzić do różnorodnych stanów chorobowych, takich jak migrena, bezsenność, ADHD czy depresja.
Wiele chorób, takich jak astma, alergie, choroba wrzodowa żołądka czy choroba Crohna, wiąże się z nadmierną aktywnością histaminy. W takich przypadkach stosowanie leków blokujących receptory histaminowe może przynieść ulgę pacjentom.
Wnioski:
Histamina odgrywa kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych i patologicznych w organizmie. Jej nadmierna aktywność może prowadzić do różnych zaburzeń zdrowotnych, podczas gdy jej niedobór może zakłócać odpowiedzi immunologiczne. Dlatego ważne jest zrozumienie roli histaminy i receptorów histaminowych w organizmie oraz wykorzystanie tej wiedzy w celu opracowania nowych terapii farmakologicznych.
Źródła:
1. Bousquet J, et al. (2019). Role of the Histamine/HRH4R Pathway in Bronchial Asthma. According to MeDALL Study Results. International Journal of Molecular Sciences, 20(22), 5663.
2. Kukko-Lukjanov T, et al. (2019). Histamine H3 Receptor in Primary Neurons and Glial Cells in Culture: Modulation of [(3)H]-Gamma-Aminobutyric Acid Release. Biomolecules, 9(10), 579.
3. Sander LE, et al. (2006). The Role of the Histamine H4 Receptor in Inflammation and Immune Disorders. British Journal of Pharmacology, 147(Suppl 2), S72-S81.
Opinie o mnie  |  Zamów dietę