Miażdżyca, a dieta

Miażdżyca jest chorobą zapalną obejmującą ścianę tętnicy i charakteryzującą się postępującą akumulacją lipidów i komórek zapalnych w błonie wewnętrznej dużych tętnic. Pierwszym etapem jest internalizacja lipidów (lipoprotein o niskiej gęstości lub LDL) w błonie wewnętrznej, z towarzyszącą aktywacją/dysfunkcją śródbłonka. Śródbłonek naczyniowy jest półprzepuszczalną barierą, która kontroluje dyfuzję cząsteczek osocza i reguluje napięcie naczyń, stan zapalny.
Jakie są czynniki powodujące rozwój miażdżycy?

-Wysokie stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL -Niskie stężenie HDL w surowicy krwi
-Otyłość
-Cukrzyca
-Nadciśnienie tętnicze
-Palenie papierosów
-Nadmierne spożywanie alkoholu
-Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i cukry proste

Miażdżyca to schorzenie postępujące stopniowo, dlatego nie można zauważyć jej skutków przez bardzo długi czas.Zazwyczaj jeżeli pojawiają się dolegliwości, oznacza to, że choroba jest już w stadium zaawansowanym.
Aby zapobiec powstawaniu miażdżycy, najlepszym sposobem jest wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych już w wieku dziecięcym.Odpowiednia dieta,aktywność fizyczna oraz niestosowanie używek to odpowiednia ochrona przed rozwojem choroby.
U pacjentów zdiagnozowanych stosuje się dietę o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych,która ma na celu zmniejszenie stężenia lipidów w surowicy krwi.
Najważniejsze w tej diecie jest ograniczanie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i ich częściowe zastąpienie wielo- i jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi.
Szczególną uwagę zwraca się na niskie spożycie soli,produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zwiększone spożycie produktów roślinnych-pełnych ziaren,owoców,warzyw,roślin strączkowych i orzechów,które są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem miażdżycy.Warto też zastąpić masło i inne tłuszcze zwierzęce oliwą z oliwek i innymi olejami bogate w tłuszcze nienasycone.
Warto też nie zapominać o właściwościach jakie mają tłuste ryby morskie. Korzyści umiarkowanego spożycia ryb w odniesieniu do zapobiegania miażdżycy przypisuje się na ogół wysokiej zawartości długołańcuchowych wielonienasyconych tłuszczów omega-3, które przyczyniają się do kontrolowania trójglicerydów w osoczu, poprawiają płynność błony komórkowej i wywierają działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.
Wskazane jest, aby produkty takie jak ryby, chude mięso przygotowywać bez dodatku tłuszczu,np. na parze, w wodzie czy też pieczone w folii, pergaminie.
Pamiętajmy,że wybory żywieniowe są najważniejszymi czynnikami podważającymi zdrowie i dobre samopoczucie, stanowiącymi prawie 50% wszystkich zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Miażdżyca a dieta

Literatura:
1.Gabriele Riccardi, Annalisa Giosuè, Ilaria Calabrese, Olga Vaccaro:
Dietary recommendations for prevention of Cardiovascular Research atherosclerosis

2.Nimbe Torres,Martha Guevara-Cruz,Laura A. Velázquez-Villegas,Armando R. Tovar:
Nutrition and Atherosclerosis

3.Aleksandra Kaproń: Miażdżyca. Jak zmodyfikować dietę i styl życia, by się przed nią uchronić
Dietetycy.org.pl - Miażdżyca

Artykuł opracowany przez praktykantkę Martynę Zwolińską
Dieta niskowęglowodanowaDieta wegetariańska i wegańska u dzieciMiażdżyca, a dietaDieta lekkostrawnaNadciśnienie tętniczeZalecenia do wszystkich opisywanych chorób dietozależnychPrebiotyki w żywnościFenyloketonuriaBiałko tylko z roślin? To możliwe?Menopauza, klimakterium, przekwitanie.NiedokrwistośćZespół Jelita DrażliwegoSuperfruitsTężyczka utajonaIndeks insulinowy (IS)Niezwykle ważna witamina B12SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiegoPorównanie diety niskowęglowodanowej i ketogenicznejKwasy tłuszczowe - kompendiumDieta wegetariańskaDieta, a stwardnienie rozsianePrzeciwutleniacze, czyli naturalni obrońcy organizmuDieta oraz problemy żywieniowe małych dzieciProbiotykiNietolerancja laktozyEndometrioza, a dietaZespół policystycznych jajników (PCOS)Dieta low FODMAPSubstancje wspomagające prawidłową glikemięOperacja bariatrycznaMigrenowe bóle głowyInsulinoopornośćStany zapalne trzustkiMarskość wątrobyZespół metabolicznyNieswoiste choroby zapalne jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (CD)Choroby neurodegeneracyjne mózgu - Alzheimer i ParkinsonReumatoidalne zapalenie stawów (RZS)Kamica żółciowaCeliakiaKamica nerkowa i moczowodowaAlergia i nietolerancja pokarmowaNiedożywienieChoroba wrzodowa żołądka i dwunastnicyOsteoporoza i jej związek z żywieniemŻywność, która może chronić przed nowotworamiNapary roślinne wspierające pracę organizmuDieta w depresjiNiedoczynność tarczycy z Hashimoto - a dietaChoroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (refluks)Jak zwiększyć biodostępność żelaza w diecieDna moczanowa a dietaDieta dla Kobiet w ciążyCukrzyca – strzeż się!Cholesterol - czy słusznie oskarżony?Gospodarka hormonalna pod lupąMechanizm tycia i chudnięciaŻywienie kobiet karmiących piersiąChoroby dietozależneŻywienie Dzieci w wieku szkolnymCeliakia - jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowychNietolerancja laktozy u osób dorosłychPrzyczyny otyłościAlkohol a odchudzanieCukier = biała śmierćDieta a forma włosów i skóryDieta antynowotworowa wg GersonaZespół jelita nadwrażliwego a dietaJak przytyć? Porady i dieta dla chudych.Odchudzanie - Fakty, mity i stereotypyDieta przy Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS)Najważniejsze zasady odżywianiaZdrowotne właściwości diety niskowęglowodanowej
Opinie o mnie  |  Zamów dietę